• Organizacje pozarządowe

To już trzecia edycja konkursu na „Złotą wspólnotę”, organizowanego przez ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI. „To konkurs, w którym oddajemy sprawczość sąsiedzkim ekipom gotowym do wspólnego działania na rzecz własnego podwórka” – zapowiada ekipa ŚRODKA. Dotychczas nagrodzono 6 sąsiedzkich ekip, które zmieniły swoje najbliższe otoczenie na lepsze. Każda z nich otrzymała wsparcie w wysokości 2000 zł na realizację swojego pomysłu. Powstały już dwa murale, kilka podwórkowych wysp zieleni, czy miejsca sąsiedzkiej aktywności. Efekty pracy wybranych laureatów poprzednich edycji podejrzeć można tutaj i tutaj.

„W tej edycji wybierzemy aż 5️ złotych wspólnot.” – zapowiada Paulina Stok-Stocka ze ŚRODKA – „A na co przeznaczymy 2000 zł? To Wy decydujecie, my finansujemy.” Zwycięzcy będą mogli określić, na jakie działanie na ich podwórku przeznaczone będą środki. Mogą to być zielone nasadzenia, mikromural, postawienie ławki czy osiedlowej biblioteczki, prywatny pokaz filmu czy warsztaty dla młodszych i starszych – lista pomysłów się nie kończy, bo najlepsze są te „szyte na miarę”, czyli realnie odpowiadające potrzebom.

Kto może wziąć udział? Wszyscy mieszkańcy osiedli Centrum, Śródmieście-Zachód i Turzyn, którzy w terminie naboru zgłoszą swój pomysł przez prosty formularz dostępny na: www.srodek.szczecin.pl/zlota-wspolnota. Nie trzeba mieć wsparcia organizacji pozarządowej – wystarczy sąsiedzka chęć! Zgłoszenia można słać od 29 kwietnia 2022 do 21 maja 2022, a pytania kierować na: kontakt@srodek.szczecin.pl. Ogłoszenie wyników już 27 maja w Europejski Dzień Sąsiada.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”, prowadzące ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki. Konkurs finansowany jest przy wsparciu ze środków Gminy Miasto Szczecin.