Spacer śladem szczecińskich bohaterek

  • Organizacje pozarządowe

Kobiety i ich rola w kształtowaniu Szczecina staną się tematem wyjątkowego spaceru po mieście. Zaprasza Stowarzyszenie OSWAJANIE SZTUKI.

Przez lata losy Polski były skrajnie dramatyczne i stawiały przed jej obywatelami nie lada wyzwania. W ogólnej świadomości funkcjonuje raczej figura bohatera, przywódcy, aktywisty – mężczyzny. Tymczasem w historii, również tej toczącej się na przyłączonych do Polskę po roku 1945 ziemiach zachodnich, szczególną rolę odegrały kobiety. „Dlatego warto przypomnieć postaci lokalnych bohaterek, kobiet, nastawionych po prostu na stworzenie
własnego domu w nowym miejscu po trudach wojny. To działanie to dla nas także początek dyskusji nad tym, co oznacza heroizm i bohaterstwo, czy zawsze musi mieścić się w kategoriach monumentalnych” – tłumaczy Kinga Rabińska, pomysłodawczyni i inicjatorka projektu „Bohaterki”.

Już 30 sierpnia (niedziela) o godz. 16.00 spod Pomnika Czynu Polaków ruszy spacer, którego patronkami będą kobiety. „Prowadzić nas będą zarówno konkretne bohaterki, jak i same opowieści o mieście snute z kobiecej perspektywy” – zapowiada Tomasz Wieczorek, który spacer poprowadzi. Kim są szczecińskie bohaterki? To kobiety, które zapisały się w lokalnej historii – te bardziej znane (jak Helena Kurcyusz czy obchodząca niedawno setne urodziny Krystyna Łyczywek), jak i ciche heroiny codzienności. Warto wybrać się na przechadzkę i poznać je lepiej.

Spacer poprowadzi Tomasz Wieczorek. Przewodnik po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pracownik Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, kierownik Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, które współorganizował od 1996 roku.

Konsultant historyczny. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja „ŚLADAMI LUBINUSA. PRZEWODNIK NIEZWYKŁY”, której jest też współautorem. Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem „ZAMEK SZCZECIŃSKI”. Twórca wielu koncepcji działań edukacyjnych i popularyzujących wiedzę o historii miasta i regionu. Autor kilku tras zwiedzania miasta w ramach m.in. Szczecińskich Spacerów Miejskich. Członek zespołu współtwórców Szlaku Gryfitów. Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i samej Mapie Lubinusa. W 2020 pojawiła się druga część jego publikacji edukacyjnej ZWIEDZAMY Z GRYFITKIEM pt. „SZCZECIN GWIEZDNE MIASTO”.

Wszystkie uczestniczki i wszyscy uczestnicy spaceru proszeni są o bezwzględne zachowywanie dystansu od innych uczestników, a także posiadanie przy sobie maseczek ochronnych. Organizator rezerwuje sobie prawo odmowy udziału osobom nieprzestrzegającym zasad. Wstęp wolny.