Sklep charytatywny w Szczecinie

  • Inne

Juz 18 marca, w Światowy Dzień Recyklingu, do dyspozycji szczecinianek i szczecinian zostanie oddany sklep charytatywny. Powstaje on w miejscu dawnego sklepu Społem, przy pl. Lotników 7. To niezwykłe miejsce prowadzić będzie Fundacja Sue Ryder. Korzyści jest naprawdę wiele.

To niebywałe, ale koncept sklepu charytatywnego nie zmienił sie od 70 lat, choć oczywiście zyskał nowe formy i oprawę. Przede wszystkim zysk ze sprzedażny przekazywany jest na pomoc potrzebującym. Wszystko opiera się na darowiznach od osób, które nie potrzebują już swoich rzeczy – często fantastycznej jakości i w doskonałym stanie. Dla darczyńców, a są to informacje z pierwszej reki, charytatywne opróżnienie szafy jest często jak oczyszczający łyk świeżego powietrza. Kupujący maja natomiast dostęp do wysokogatunkowego asortymentu w przystępnych cenach. Korzysta także środowisko, bo ponowne korzystanie z rzeczy oznacza ograniczanie produkcji nowych i mniej śmieci. Jest eko!

Sklep w Szczecinie

Część dochodu z funkcjonowania sklepu trafi do Uczniowskiego Klubu Sportowego „Iskierka” przy Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej Nr 67 w Szczecinie. To dodatkowa korzyść dla lokalnej społeczności. Przygotowania do uruchomienia pierwszego sklepu charytatywnego idą pełna parą. Bieżące informacje o projekcie dostępne są na profilu facebook.com/SklepSRSzczecin.

“Mamy nadzieje, ze sklep pokochają zarówno darczyńcy, jak i kupujący, dzięki którym zrobimy dużo dobrego dla naszych dzieciaków. Dziękujemy Fundacji za zaufanie i bardzo cieszymy się na współprace” – mówi Andrzej Lemanski, prezes “Iskierki”.

Akcja #dobreporzadki

Kluczowa kwestia przy prowadzeniu sklepu charytatywnego jest pozyskiwanie darów. W tym celu Fundacja prowadzi akcje #dobreporzadki. Nieużywany już, ale jeszcze dobry płaszcz, przeczytane książki czy bibeloty kurzące się na starej szafce – brzmi znajomo, prawda? Wyjść z takiej sytuacji jest kilka: od pozostawienia rzeczy w dotychczasowym miejscu do ich wyrzucenia. Najlepsze, co można zrobić, to podarować je sklepowi charytatywnemu Fundacji Sue Ryder.

“Tak właśnie działa akcja #dobreporzadki. Zachecamy do przejrzenia swoich rzeczy i przekazania ich Fundacji, doskonałym momentem są zbliżające się wiosenne porządki. Zbieramy ubrania, książki, płyty, meble, zabawki, piekne przedmioty – wszystko zarówno dla dorosłych, jak i dzieci” – wyjaśnia Filip Suprowicz, dyrektor Fundacji Sue Ryder.

Co istotne, Fundacja może odebrać rzeczy bezpośrednio od darczyńców, wystarczy skontaktować się ze sklepem.

Fundacja Sue Ryder

Sue Ryder była niezwykła kobieta, która pomogła przeszło 500 tys. ludzi na całym świecie (https://fundacjasueryder.pl/sue_ryder). Fundacje jej imienia funkcjonują dzisiaj w 13 krajach na 4 kontynentach. Działania w Polsce sięgają 1956 r. – to wtedy Sue Ryder rozpoczęła ponad 60-letnia misje w naszym kraju. Na początku Sue Ryder wspierana była przez wolontariuszy, w tym więźniów obozów koncentracyjnych, weteranów wojennych i ich rodziny. Od 1991 r. Fundacja zarejestrowana jest juzw Polsce, a od 2004 r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Fundacja koncentruje swoja działalność wokół szeroko rozumianych osób zależnych, czyli starszych, niepełnosprawnych, chorych, wykluczonych. Fundacja wybudowała w Polsce m.in. 30 domów Sue Ryder (domy pomocy społecznej), ufundowała Oddział Onkologiczny Szpitala Morskiego w Gdyni i Oddział Reumatologiczno-Rehabilitacyjny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Konstancinie-Jeziornie. Fundacja jest pionierem i właścicielem jedynej sieci sklepów charytatywnych w Polsce. Pierwszy powstał w 1992 r., a założyła go osobiście Sue Ryder.

Kontakt w sprawie sklepu w Szczecinie:

szczecin@fundacjasueryder.pl, 501 031 655
Wiecej o akcji #dobreporzadki: dobreporzadki.pl
Kontakt dla mediów: media@fundacjasueryder.pl
Informacje o Fundacji Sue Ryder: fundacjasueryder.pl